Sakızın Hayatımızdaki Yeri

Thomas Adams sakızın mucidiGeçenlerde izlediğim bir video, sakıza farklı bir pencereden bakmama neden oldu. Hemen sakızla alakalı birkaç araştırma yaptım. Bu konuyu birçok açıdan ele almak istedim. Toplumsal, dini, bilimsel açıdan sakızın önemi, yararı, zararı nedir bunlara değinelim. 

Uzmanlar, kitap okurken, ders çalışırken sakız çiğnemenin çok yararlı olduğunu, dikkati artırdığını, insanın iç sesini (içsel konuşmayı) kestiğini , hayallere dalıp gitmeyi engellediğini söylemektedirler. İnsan beyni özellikle kitap okurken zaman zaman hayallere dalıp gider, bizi farklı düşüncelere, olaylara, yerlere alıp götürür. Öyle ki biz bunun farkına ancak o hayalden sıyrıldığımız zaman varırız.

Sınavlarda sakız çiğnemenin beynin hatırlama bölümünü harekete geçirdiğini söylemektedir uzmanlar. Kolay hatırlamayı sağlar, bize yardımcı olur. Uyanıklılığı ve odaklanmayı artırır. Stresi azaltır, gerginliği azaltır, vücudu rahatlatır. Antrenörlerin sinir kontrolünü ve stres kontrolünü sağlamak amacıyla sakız çiğnedikleri bilinen bir gerçektir. Sakızın diş sağlığı için önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Sakız çiğnerken tükürük bezleri üç kat daha fazla salgı salgılar, tükürük salgıları diş çürümesini önler. Sakızın kilo kontrolüne, iştah kontrolüne yardımcı olduğu, ara öğün yemek isteğini ortadan kaldırdığı da bilinmektedir.

Çoğu araştırmacıların sakızın bilinen bir zararı olmadığını söyleseler de, her şeyin aşırısının zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çok fazla sakız çiğnemenin çene kaslarını yorduğunu, yüzde ve dudağın üst bölümünde kırışıklara sebep olduğunu söyler ünlü Dermatolog Jessica Wuu. Burada bahsedilen sakız çiğnemenin aşırı bir davranış haline gelmesi ve bunun çok sık tekrar etmesinden kaynaklanan bir zarar olduğu söylenmektedir. Kırışıkların sebeplerinden birisi sakız çiğnemek değil, aşırı sakız çiğnemektir. Burada önemli olan aşırıya kaçmamak, ölçülü olmaktır. Zaten sakız çiğneme süresinin 5 ile 15 dakika arasında olduğu söylenmektedir. Ölçülü olan da bu süredir. Bundan fazlası zararlı olabilir.

Bilim bunları söylerken İslamiyet bu konuda ne söylüyor. Erkeklerin ve kadınların sakız çiğnemesi caizdir, özellikle bir şey yedikten içtikten sonra ağız ve diş temizliği için sakız çiğnemeyi uygun buluyor İslamiyet. Kadın ve erkeğin bunu abartmadığı sürece bir sorun olmadığı görülmektedir. Haram olduğuna ilişkin bir bilgi de yoktur.

Konuyu toplumsal açıdan da ele alacak olursak; toplumumuzda sakızın pek fazla yeri yoktur. Sakız çiğneyenleri yadırgarız. Sakız çiğnemenin bir saygı eksikliği olduğunu düşünürüz. Özellikle gençlerin, yetişkinler yanında sakız çiğnemesi yetişkinler tarafından saygısızlık olarak algılanmaktadır. Birçoğumuz da bunu böyle algılarız. O zaman sakız çiğnemenin yeri ve zamanı olduğu kanısına varabiliriz. Ailemizin, büyüklerimizin yanında elbette sakız çiğneyemeyiz. Ahlaki olarak bilinen bir zararı olmamasına rağmen, toplumsal olarak saygısızlığın, ciddiyetsizliğin sembollerinden birisi olmuştur adeta. Buradan benim toplumsal normları desteklediğim veya bu normlara karşı çıktığım kanısında olmamanızı isterim 🙂

Ve son olarak şunları söyleyebiliriz ki, sakız çiğnemenin sayısız yararları vardır, tabi bunun yanı sıra birkaç zararı da vardır özellikle sağlık açısından katkı maddesi kullanılıp kullanılmadığı çok önemlidir. Katkı maddeleri insan sağlığı için tehdit oluşturur. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu bir kez daha hatırlayalım. Ölçülü olmanın yaşam kalitemizi artıracağını unutmayalım.

sakız kuşları öldürürÖnemli Uyarı: Lütfen çiğnediğiniz sakızları kendi ambalajına koyarak atın. Böyle yapılmadığı takdirde güvercin, serçe vs. kuşların bunları yemeye çalıştığı, gagalarına yapıştığı ve buna bağlı olarak ağızlarını açamadıkları ve açlıktan öldükleri görülmüştür.

(Temel Konuk, 21 Temmuz 2014, Mamak, Ankara, 02.00)
 

Bu yazı Yazdıkça içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Sakızın Hayatımızdaki Yeri

  1. yonca'nın bloğu~ dedi ki:

    Çok güzel aciklamissin

    Liked by 2 people

Siz de bu yazıya yorum yapabilirsiniz ..

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.